علوم غریبه چیست؟

علوم غریبه چیست ؟

از علوم غریبه ممکن است تحت عنوان علوم خفیه نیز یاد کنند. اگر بخواهیم معنای لغوی این علوم را مورد بحث و بررسی قرار دهیم به دسته ای از اعمال فراطبیعی و باورها اطلاق می شود که معمولاً از حیطه علم و دین خارج هستند. پدیده‌هایی مانند جادو، طلسم، معنویت و عرفان زیر مجموعه هایی از علوم غریبه هستند که می توانند به ایده های فراطبیعی مانند فرا روانشناسی و ادراک فراحسی اشاره کنند. جالب است بدانید که اصطلاح علوم غیبی یا علوم خفیه در قرن شانزدهم برای اشاره به جادوی طبیعی، طالع بینی و کیمیا گری استفاده می شد؛ که امروزه از آنها به عنوان شبه علوم یاد می شود.

  • یکی دیگر از زیر شاخه های علوم غریبه تردستی و پیشگویی است. علوم خفیه دانش های مرموز، سری و شگفت انگیز است که در دسترس عموم مردم نیست. موضوع اصلی این علوم نیروهای اسرار آمیز و غیر عادی است که تصور می شود کنترل و آگاهی آن، برای انسان این زمینه را فراهم می کند که اقدام به کارهای فوق عادت نماید. اگر شما هم جزو آن دسته از عزیزانی هستید که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید از شما دعوت به عمل می آوریم که مقاله امروز ما که با هدف معرفی علوم غریبه گردآوری شده است را تا انتها مطالعه نمایید.
علوم غریبه چیست؟
علوم غریبه چیست؟
  • علوم غریبه در تاریخ اسلامی

در تاریخ اسلامی هنگامی که علوم غریبه نوظهور بود در ابتدا شامل شعبده بازی، چشم زدن، احکام تنجیم یا نجوم ) پیشگویی با ستاره ها) و سحر بود. با گذر زمان پنج علم یونانی به موارد ذکر شده اضافه شد از جمله ریمیا، سیمیا، هیمیا، لیمیا و کیمیا. البته نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که در برخی از منابع شیعی علوم دیگری همچون اعداد و حروف، خواص اسما الله، رمل و جفر نیز زیر مجموعه هایی از علوم غریبه به شمار می آیند. جالب است بدانید در برخی از آیات مطهر قرآن فراگیری علوم خفیه را به شرط نداشتن فساد جایز دانسته اند.

علوم غریبه یا خفیه در مقابل علوم جلیه یا آشکار به کار می رود. شاید از خود بپرسید که دلیل نامگذاری علوم غریبه خفی یا نهانی چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که یکی از مهمترین دلایل نهانی بودن این علوم این است که از سوء استفاده سایر افرادی که سواد استفاده از آن را ندارند پیش گیری به عمل آید. بر اساس باور و گفته ابن خلدون این علوم در واقع مهارت هایی است که انسان را توانمند می سازد تا بر عناصر اثر بگذارد. به عبارتی دیگر این علوم رازآلود انسان را توانا می کند تا از امور پنهان و اسرار آگاه شود ضمن اینکه بتواند کارهای خارق العاده و غیر عادی انجام دهد.

علوم غریبه در تاریخ اسلامی
  • زیر شاخه های علوم غریبه

اگر بخاطر داشته باشید در قسمت مقدمه کار اشاره مختصری را به زیر مجموعه ها و زیر شاخه های علوم غریبه کردیم که در این بخش به شکل تخصصی هر یک از موارد را توضیح خواهیم داد. تنها نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که خود علوم پنجگانه نیز شاخه های فرعی دارند که علم تنویم، علم احضار ارواح، علم اعداد و اوفاق، خافیه و مغناطیس از جمله آنها هستند.

علم کیمیا در علوم غریبه: همانطور که ممکن است بسیاری از شما خوانندگان گرامی با واژه کیمیا آشنایی داشته باشید این علم چگونگی تبدیل یک عنصر به عناصر دیگر را نشان میدهد. اهمیت این علم زمانی آشکار خواهد شد که بدانید در طول تاریخ افراد زیادی وجود داشته اند که به دنبال تبدیل خاک به طلا بوده‌اند! در خصوص این علم داستانهای زیادی در ادبیات ملل مختلف وجود دارد و گفته می شود که عرفا از این قدرت برخوردار هستند. یکی دیگر از نامهای علم کیمیا، علم صیانت است که به وسیله این علمی توان اجرام معدنی را متمایز کردن مثلاً فلزات ارزشمندی مانند طلا و نقره را جدا کرد.

  1. علم لیمیا در علوم غریبه: علم لیمیا به علم تسخیرات گفته می شود. آنچه که در این شاخه مورد نقد و بررسی قرار میگیرد نحوه تاثیرات ارادی در صورت اتصال به موجودات فراطبیعی است. جالب است بدانید که این علم قدرتی را به شخص می دهد که می تواند تسخیر جن و ارواح را انجام دهد به این منظور که این موجودات در اختیار شخص و به فرمان وی باشند. متاسفانه در این میان افراد سودجویی برای رسیدن به اهداف مادی و غیر معنوی خود از این موجودات تسخیر شده سوء استفاده می کنند. قدرت این علم به حدی بالا است که به وسیله آن میتوان روح را در بدن فرد دیگری انتقال داد.

 

  1. علم هیمیا در علوم غریبه: این علم که به علم طلسمات نیز معروف است عناصر عالم پایین را با قوای عالم بالا ترکیب میکند. روند کلیه کار طلسم به این صورت است که با استفاده از برخی از وسایل و ابزارهای مادی که به آنها عناصر عالم پایین گفته می شود، نیروهای ماورایی و قوای عالم بالا برای انجام کار ها به خدمت می گیرند. با این اوصاف طالع بینی و فالگیری نیز زیر مجموعه علم هیمیا هستند. اعتقاد و باور اصلی طالع بینی بر این است که در هنگام تولد نوزاد، موقعیت و محل قرارگیری ستارگان بر آینده و سرنوشت وی تاثیر می گذارند. طالع بین آن از این طریق پیشگویی هایی را در مورد آینده شخص انجام می دهند که عمده کار آنها با استناد به تاثیرات ستارگان و ماه و خورشید است. علاوه بر همه این موارد با استفاده از علم هیمیا سیارات هفتگانه را میشناسند و به وسیله ستارگان هفتگانه در زمین دخل و تصرف می کنند و کارهای خارق العاده و عجیب و غریبی را روی سطح زمین انجام می دهند.
  1. علم سیمیا در علوم غریبه: به علمی اطلاق می شود که انسان به واسطه یادگیری این علم برای انجام کارهای خارق العاده قدرتی عجیب پیدا می کند. این علم در واقع ترکیب نیرو های جسمانی و روانی است به عبارتی گویاتر غذای مخصوص مادی و قوای ارادی را هماهنگ و ترکیب می سازد. عمده ترین کاربرد این علم و تحصیل و دستیابی به قدرت در تصرفات امور طبیعی است. یک نمونه بارز و مثال موجهی که در خصوص این علم وجود دارد تصرف در خیالات مردم و ایجاد تغییراتی در آن است.

 

  1. علم ریمیا در علوم غریبه: این علم یک هدف کلی را دنبال می‌کند و آن استفاده از قوای مادی و غیر معنوی در انجام امور عجیب و خارق العاده است. می توان گفت کارهایی که شعبده بازان انجام میدهند یکی از زیر مجموعه های این علم است. همان‌طور که می‌دانید شعبده بازان برای انجام کارهای غیر عادی از توان و انرژی نهفته در وسایل مادی و امکانات به شکل کاملاً ظریف و نامحسوسی استفاده می کنند.
شاخه های مختلف علوم غریبه چیست
  • جمع بندی و سخن پایانی

علوم غریبه و تمامی زیرمجموعه های آن را که خدمتتان معرفی کردیم اموری فوق العاده تخصصی هستند و استادی که کاملاً مسلط به این امور باشد را نمی توان به سادگی یافت. البته به خاطر داشته باشید که تسلط بر تمامی زیر شاخه ها و زیر مجموعه های این علم شریف و بیکران از توانایی هرکسی خارج است. اسرار علوم غریبه در نزد عالمان ش نهان می ماند. تمامی دانش های مربوط به بشر را می توان طی یک تقسیم بندی کلی و آن به دو گروه علوم غریبه و علوم طبیعی که به ترتیب به آنها علوم خفیه و علوم متعارف گفته میشود تقسیم بندی کرد.

در پایان جا دارد که به عنوان سخن نهایی از بذل عنایت تان نهایت کمال و سپاسگزاری را داشته باشیم. امیدواریم به خوبی با اصطلاح علوم غریبه و تعریف آن آشنا شده باشید ضمن اینکه یک تسلط نسبی در خصوص علوم غریبه و تاریخ اسلام و همچنین زیر شاخه های این علوم را کسب کرده باشید. این نکته پایانی را هم به خاطر داشته باشید که تعلیم و تعلم این علوم پر رمز و راز ملزوم رعایت شرایط ویژه‌ای است که در این زمینه نباید بی گدار به آب زد …

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید